Rowy

Rowy wieś u ujścia Łupawy. Obszar na wschód od rzeki, aż do Łeby zajmuje Słowiński Park Narodowy, posiadający status światowego rezerwatu biosfery UNESCO. Tuż za Rowami rozpoczyna się malownicza, wydmowa mierzeja, oddzielająca od Bałtyku dawną zatokę morską, z której powstało jezioro Gardno.

Wieś rybacka, pierwsze informacje o niej pochodzą z VIII w. Legenda głosi, że założyli ją rozbitkowie, uciekinierzy z Wolina, po napaści wikingów duńskich. Miejscowość położona jest na mierzei jeziora Gardno, przy ujściu rzeki Łupawy. Zabudowa wsi to przede wszystkim ośrodki wczasowe, pensjonaty i domki letniskowe.

W Rowach warto zobaczyć:

  • Kościół pw. Apostołów Piotra i Pawła w stylu neoromańskim z granitowego kamienia zbudowany jako kościół protestancki w latach 1844–1849. Budowla znajduje się w rejestrze konserwatorskim. Po II wojnie światowej przekazany kościołowi rzymsko-katolickiemu.

  • Wzgórze cmentarne pełniące do lat 50. XX w. funkcje cmentarza, który jednak po zmianach które nastąpiły po II wojnie światowej został zlikwidowany. Do tej pory istnieją jeszcze nieliczne pozostałości po starym cmentarzu w Rowach. Na cmentarzu oprócz mieszkańców chowani byli także polegli marynarze ze statków rozbitych w okolicach Rowów i Dębiny, wielu narodowości, m.in. Szwedów, Holendrów, Francuzów, a nawet Arabów. Według zapisów w rowieńskiej kronice kościelnej, w latach 1796-1936 w pobliżu Rowów rozbiło się co najmniej 25 żaglowców i statków.

  • Pozostałości gródka, na którym w średniowieczu wznosiła się rezydencja rycerska typu motte w postaci wieży otoczonej wałem i fosą. Gródek znajduje się na końcu wschodniej części ulicy Spokojnej nad Jeziorem Gardno.

Rowy to ważny ośrodek turystyczny – kończy się w tym miejscu corocznie organizowany spływ kajakowy (Szlak Łupawy o długości około 100 km), punkt kulminacyjny ścieżki rowerowej “Szlakiem zwiniętych torów”, brama do Słowińskiego Parku Narodowego. Odbywają się tu zawody wędkarskie. Latem gromadzą się w Rowach zwolennicy naturyzmu.

Na terenie Rowów swój początek lub koniec mają różne Szlaki Turystyczne:

Szlak czerwony Rowy – Łeba. Nadmorski pieszy czerwony szlak wiedzie przez całe wybrzeże Morza Bałtyckiego – odcinek z Rowów do Łeby w większości wiedzie szlakami Słowińskiego Parku Narodowego ma długość 36 km. Oprócz powszechnie używanych przez PTTK oznaczeń szlaku, w miejscach kluczowych są ustawione przez SPN kierunkowskazy z podanymi odległościami do miejsc najbardziej atrakcyjnych, będących celem wędrówki turystów. Za latarnią morską w Czołpinie szlak przebiega przez Wydmy Czołpińskie i plażę – może to być utrudnieniem dla rowerzystów.

Szlak czerwony Rowy – Ustka – w wersji na zachód możemy szlakiem czerwonym dotrzeć do Ustki, przechodzimy tuż przy nadmorskiej wydmie, często spoglądając z wysokich klifów – szczególnie w miejscowości Dębina – na morską plażę.

Szlak zielony z Rowów. Szlak tworzy pętlę o długości 18 km. Rozpoczyna się w Rowach i biegnie równolegle ze szlakiem czerwonym. Przy pomoście nad jeziorem Dołgie Małe skręca w kierunku morza i z powrotem plażą w kierunku Rowów.

Szlak Zwiniętych Torów. Z Ustką Rowy połączone są też 17 km szlakiem rowerowym Szlak Zwiniętych Torów – częściowo biegnących po poniemieckich nasypach kolejowych. Tory zostały zdemontowane po II wojnie światowej przez Armię Czerwoną i wywiezione do Związku Radzieckiego.

Szlak 3 pomostów widokowych na jeziorach Gardno, Dołgie Małe i Dołgie Wielkie. Rowy – Czołpino (ok. 33 km). Trasa ta całym swym przebiegiem prowadzi przez najatrakcyjniejsze przyrodniczo i widokowo zakątki Słowińskiego Parku Narodowego – Światowego Rezerwatu Biosfery. Biegnie też obok ścisłych – wodnych i florystycznych rezerwatów przyrody. Docierając do Czołpina mamy do wyboru 4 możliwości: powrót tą samą trasą; zapięcie “zielonej agrafki” (powrót prawie bezludna plażą z opalaniem się, kąpielą i oglądaniem m.in. szczątków nadmorskiego boru sprzed tysięcy lat); kontynuowanie wyprawy plażą na wschód do Łeby (ok. 20 km); dojazd drogami asfaltowymi do Kluk (ponad 8 km) i wjazd na kolejną trasę rowerową.

Zapraszamy do Rowów!

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...